Makattan Kan Gelmesi

Kan, kırmızı veya katran gibi siyah olabi­lir. Katran gibi siyah kan, mide veya bağırsa­ğın üst kısımlarından kaynaklanan kanamayı gösterir. Kırmızı kan ise daha alt kısımlardan kanamayı gösterir. Demir içeren ilaçların alın­ması veya ıspanak gibi bazı yiyecekler dışkı­nın rengini siyah yapabilir. Bu durumda endi­şelenecek bir şey yoktur.

Yeni doğan sağlıklı bir bebekte makattan kan gelmesinin en sık nedeni makattaki çat­laklardır. Bebek hasta görünümlü ise nedeni hastane şartlarında araştırılır.

Süt çocuklarında da makat çatlakları ka­nama nedeni olabilir. Makattaki çatlaklar sonucu meydana gelen kanama taze kan şeklinde kırmızı renklidir. Kakanın etrafına bulaşmış şekilde olabilir veya kaka yaptıktan sonra damla damla gelebilir.

6 ay -2 yaş arasındaki çocuklarda karın ağ­rısı, kusma, çilek jölesi şeklinde dışkı bağırsak tıkanıklığı nedeni ile olabilir. Bu durum acildir ve çocuğun hemen hastaneye götürülmesi gerekir.

Mikrobik ishaller, dizanteriler nedeni İle ishal kanlı olabilir. Kabızlık, makatta çatlak­lar yaparak dışkıda kan görülmesine neden olur.

Besin alerjileri sonucunda ishal ve kanlı dışkı görülebilir. Alerji yaptığı düşünülen be­sin diyetten çıkarılırsa şikâyetler düzelir.

3-7 yaş arası çocuklarda bağırsak içinde bulunan polipler kanama nedeni olabilir. Bu kanamalar ağrısız, ishal olmadan aralıklarla tekrarlayan kanamalardır, ilaçlara bağlı da kanamalar olabilir. Kanama yapan ilaçların başında aspirin gelir.

Bu yazıda neler var?