Isırgan Otu

ISIRGAN   OTU

(URTICA URSI)

Isırgan otunu İngilizler nettle olarak olarak adlandırırlar. Büyük türüne urtica dioica, küçük türüne urtica urens denir.

Demir, klorofil, amino asit, lecithin, karotenoid, flavonoidler, steroller, tannin, potasyum tuzları, organik asitler, formik asit, histamin, asetilkolin, serotonin ve Vitamin C içerir. Diğer önemli içerikleri linoleik asit, linolenik asit, neoolivil, palmitik asit, pantotenik asit ve kuersetin’dir.

Kökü ise kcopoletin, steroller, yağ asitleri, polisakkaridler ve isolektin içerir. Lektin kimyasalı, antiviral ve antilupus etkilidir. Daha önce ökse otun­da da lektin olduğunu, lektinlerle kanserde ve infeksiyon hastalıklarında faydalı olduğunu açıklamıştık. HIV ve bazı solunum virüslerine karşı da fay­dalıdır.

Isırgan otunda, sekterin adlı bir madde mevcuttur. Bu madde mide, bağırsak, karaciğer, pankreas ve safra kesesi salgılarını uyarır.

Isırgan otu, büyük ısırgan otu ve küçük ısırgan otu olarak iki türdür. Yap­rak, tohum ve kökün içerdiği maddeler farklıdır. Yaprak çayı idrar artırıcı, ödem çözücü, iltihap giderici, kan temizleyici, kan artırıcı, demir eksikliğini giderici ve uyarıcıdır. Romatizma ve gut, eklem deformasyonları, böbrek ve idrar yollan iltihabı, şeker hastalığı, karaciğer, safra hastalıkları, balgam, şid­detli baş ağrıları, prostat büyümesi, mide ve bağırsak ülseri, böbrek ve saf­rakesesi taşı, güçsüzlük ve bitkinlik halleri, tüm alerjik rahatsızlıklar (bahar nezlesi dahil), egzama, ergenlik sivilceleri ve fistüllere karşı etkilidir. Yaprak çayı tedavisi, 2-4 hafta süreli kürler halinde uygulanabilir.

 

isirgan otu Isırgan OtuUygulama ve doz

Gargarası boğaz enfeksiyonlarına, pamukçuğa, dişetleri iltihaplarına ve anjinlere karşı etkilidir. Damarları güçlendirdiği için varis oluşumunu engel­ler. Kanaması olan hastalar için faydalıdır.

1 litre suya, iki ya da üç avuç taze ısırgan yaprağı atıp bu sudan günde 3 bardak içildiğinde kanamaları durdurabilir. Kansere bağlı kanamalarda da bu uygulama yapılabilir.

İlkbahar veya sonbaharda filizlendiğinde daha şifalıdır. Çay hazırlanır­ken, yapraklar yalnızca demlenir, kaynatılmaz. Yarım çorba kaşığı kıyılmış ısırgan otu, 1 bardak suda 3 dakika demlenir ve ılıtıjarak içilir. Günde 3 kere tekrarlanır.

Kökler, yaprakla karıştırılarak da kullanılabilir. Prostat büyümesine karşı, tıbbi tedaviyi destekleyici olarak kullanılır. Damar tıkanıklıklarında ayak banyoları faydalıdır.

Yemek borusu kanserli ve yemek yiyemeyen bu nedenle gastrostomi yapılan bir hasta, her gün 1500 cc ısırgan çayı içmiş ve 6 ay sonra yemek yemeye başlamıştır (Prof. Metin Aydın 2006).

Urtica dioikanın sıvı ekstratı verilen prostat kanserli hastalarda, iyileşme görülmüştür. Isırgan otunun bu etkiyi, prostat dokusundaki adenosin deam-inaz aktivitesini belirgin şekilde baskılayarak gerçekleştirdiği tespit edilmiş­tir (Durak I ANAKARA ÜN 2004).

 

Yan etkileri

Yemeği dahi yapılabilir. Sarımsaklı, zeytinyağlı yemeği çok lezzetli ve şifalıdır. Belirgin bir yan etki bildirilmemiştir. Kemoterapi gören hastalarda beraberinde verilmesi önerilmemiştir.

Bu yazıda neler var?