Hayıt Bitkisi

H A Y I T

(VİTEX AGNİ CASTİ)

 

 

 

Kısa boylu, kokulu, mor çiçekli bir ağaçtır. Leylak ağacı olarak da bilinir. Çiçekleri döküldükten sonra, küçük siyah renkli meyvelerini verir. Bu mey­veler faydalıdır.

En önemli etkisi, hormon dengesizliklerini düzeltmesidir. Yani hormon­lar yüksekse düşürür, düşükse yükseltir. Kadınlardaki adet öncesi sendrom (PMS), meme ağrısı (mastalji), vajina kuruluğu ve menopozdaki sıcak bas­malarında faydalıdır. Erkeklerde testosteronu düşürdüğü ve bu nedenle es­kiden namus ağacı olarak da bilindiği söylenir. Kadınlarda FSH düzeyini dü­şürdüğü, progesteron düzeyini genelde yükselttiği bildirilmiştir. Rahim kist ve myomlarında, endometrit ve endometrioziste faydalı etkileri vardır.

Bugün en çok kullanım alanı, prolaktin adlı süt yapıcı hormonu düşür­mektir. Kadınların bir kısmında stres, kullanılan antipsikotik ilaçlarla, pro­laktin düzeyi yükselir. Hatta bazen hipofiz bezi sürekli uyarılar nedeniyle prolaktinoma adlı iyi huylu tümörler bile üretebilir. Bu tümörler, büyüyerek hatta beyindeki diğer hayati bölgelere baskı yaparak ciddi sorunlara yol açabilir.

Bromokriptin adlı bir ilaç da prolaktin düşürücü olarak kullanılır. Ancak yan etkilerinin fazla olması nedeniyle birçok hasta bu ilaca devam edemez. Hayıt veya Agni casti ise hastalar tarafından kolayca tolere edilebilir. Hayıt meyvesiyle prolaktin düzeyleri düşürülerek bu tümörler küçültülebilir. Pro­laktin seviyesi yüksek olan meme kanserli hastalarda, hem östrojen hem de prolaktin seviyelerini düşürür. Hormonal dengeyi de düzelterek meme kan­seri tedavisinde yardımcı olur.

 

Uygulama ve doz

Meyveleri kurutulup toz haline getirildikten sonra, sabahları 400 mg toz 1 bardak suda kaynatılarak çay yapılır ve içilir. 2 ay sonra hastanın hormon tetkikleri yenilenir. Gerekiyorsa 3-5 ay daha veya sürekli devam edilir.

 

Bu yazıda neler var?