Genital Problemler

Kız bebeklerde doğduktan sonra ilk bir hafta içinde cinsel organlarında akıntı, kanama görülebilir. Bu, anneden geçen hor¬monların etkisi ile meydana gelir ve normaldir.
3 ay-6 yaş arasında cinsel organlarda (küçük -labiyumlar- dudaklar) yapışıklıklar olabilir, iltihabı nedenlerle meydana gelebilir. Bez bölgesinin temiz tutulması gerekir. Hafif yapışıklıklar kendiliğinden düzelir veya vazelinle yumuşatılarak hafifçe açılabilir. Daha fazla olan yapı¬şıklıklar doktora gösterilmelidir. Fakat korkulacak bir şey olmadığı bilinmelidir. Östrojenli kremlerle büyük ölçüde düzelme sağlanır.
Henüz buluğa erip östrojenin koruyucu etkisine girmediği için genital bölge kolay tahriş olur. Deterjan, sabun, kimyasal maddeler ve uygun olmayan iç çamaşırları ile tahriş olabilir. Temizlik kurallarına uyulmazsa iltihap ve akıntı meydana gelebilir. 4-6 yaş civarındaki kız çocuklarında bu nedenle oluşan akıntı şikâyetine sık rastlanmaktadır.

Kıl kurdu varsa geceleri makattan dışarı çıkıp vajinaya doğru gelerek tahriş, iltihap, akıntı ve kaşıntıya neden olabilir. Kıl kurdu­nun tedavisi ile şikâyetler düzelir.

Küçük çocuklar vajinalarına yabancı cisim sokabilirler. Vajinadan kanlı, kötü kokulu bir akıntı geliyorsa yabancı cisimden şüpheleni­lir. Teşhis ve gerekli tedavi doktor tarafından yapılır.

Şeker hastalığı nedeniyle vücut direnci­nin düşmesi, antibiyotik kullanımı veya kim­yasal maddelerle koruyucu mikropların yok edilmesi sonucunda mantar yerleşerek akıntı ve kaşıntıya neden olabilir.

Tedavi

  • Akıntı şikâyeti olan çocuktan kültür alına­rak mikrop ürerse ona yönelik tedavi yapı­lır.
  • Kıl kurdu varsa tedavi edilir.
  • Mantar varsa mantara etkili kremler kulla­nılır.
  • Günde 2-3 kere dirsek yanmayacak sıcak­lıktaki suya oturtmak çok faydalıdır. Sonra temiz bir havlu ile iyice kurulanır.
  • iç çamaşırlarının pamuklu olması tercih

edilir. Yıkanırken iyi durulanıp deterjan artığı bırakılmamalıdır. Ütülemek mik­ropların yok edilmesinde önemlidir, iç çamaşırları sık değişilmelidir.

Kız çocuklarının altı yıkanırken önce ön taraf, sonra arka taraf yıkanır. Böylece arka taraftan mikroplar ön tarafa getiril­mez. Kendi yıkamaya başlayınca da aynı şekilde yıkaması öğretilir. Sabun kullanıl­maz. Su ile yıkanıp iyice kurulanır.

Bu yazıda neler var?