EBEGÜMECİ (MALLOV)

Hatmigül ve ebegümeci, aynı ailedendir. Ebe gümeciyle dış görünümle­ri ve etkilen benzer. Ebegümeci, hatmigülün daha küçük yapraklısı ve çi­çeklisi gibidir. Tabiatta çok yaygın olarak bulunur.

İçeriğinde, bol demir ve kalsiyum, protein ve C vitamini, kimyasal mad­delerden, malvidin, malvin ve gossypin-3-sülfat, tanen, müsilaj ve uçucu yağlar vardır. Faydalı etkilerini bu kimyasallarla gösterir. Bamyada olduğu gibi kaygansı bir madde salgılar. Bu salgısıyla kurumuş yüzeyleri kayganlaş-tırır. Şöyle ki burunda kuruluk, boğazda kuruluk ve ağrı şikayetleri için iyi bir seçenektir. Baş boyun bölgesine ışın tedavisi gören kanser hastalarının burun, geniz, ağız ve boğaz bölgelerinde kuruluk oluşur. Ebegümeci, bu hastalar için bulunmaz bir fırsattır. Yine ebegümeci, ısırgan otu, adaçayı, pa­patya ile birlikte kullanıldığında onların etkilerini ortaya çıkarır. Mediatör et­kisi vardır. Mediatör maddeler, diğer kimyasal maddelerin etkisini ortaya çı­karan yardımcılar gibidir.

Mide bağırsak sistemi, böbrek ve idrar kesesi, akciğer iltihaplarında, gu­atr bezi de denen, tiroid bezi iltihaplarında faydalıdır. Bu bölgelerin kanser­lerinde faydalıdır. Gırtlak kanseri, akciğer kanserinde, mide bağırsak kanser­

 

lerinde diğer tedavilere yardımcı olarak kullanılabilir. Guatr bezinin büyü­mesini azaltır. Beyin hipofiz bezinin adenomlarından prolaktin salgılayan­ları küçültebilir. Prolaktin düzeylerinin normale gelmesine yardımcı olur. Hayıt meyvesine ilave olarak verilir.

 

Uygulama ve doz

İçindeki bazı maddelerin etkisinin kaybolmaması için önce soğuk suda demlenir. Kanserde bu şekli daha faydalıdır. 2 litre hafif su (hafif su bölümü­ne bak) içine 3 çorba kaşığı ince kıyılmış taze ebegümeci konur. 8 saat bek­letilir. Sonra içmeye başlanır. Ağızdaki iltihap ve mikrobları öldürmek için gargarası yapılır. Geri kalan posası arpa unuyla karıştırılır. Boğaz ve akciğer­ler üzerine kompres yapılabilir. Tabii hangi bölge hasta ise oraya uygulanır. Mide hasta ise oraya da uygulanabilir. Mide bağırsak rahatsızlıkları ve kan­serinde, hem soğuk suda demlenmiş şekli hem de çayı içilir. Geri kalan küs-pesiyle de arpa unu karıştırılıp çorbası yapılır ve yedirilir.

 

Yan etki

Akciğer kanseri nedeniyle kanaması olanlarda, yemek şeklinde yüksek miktarda verilmesi kanamayı artırabilir. Normal tarifteki gibi uygulandığın­da böyle bir etki beklenmez. Onun haricinde bilinen bir yan etkisi yoktur.

 

Bu yazıda neler var?