Doğum Kontrol Hapı İsimleri

57143  dogum kontrol haplari 250x161 Doğum Kontrol Hapı İsimleri

Bayanlarda en çok telaş duyulan durumlardan biriside hamile kalıp kalmadıkları endişesidir. Bu durum genel olarak istenmeyen gebelikte çok daha fazla görülebilmektedir. Fakat tıp teknolojisi bu alanda oldukça ilerlediği için istenmeyen gebeliği engellemek artık çok rahat yöntemler ile sağlanabilmektedir. Günümüzde bu konuda en çok kullanılan ve en çok işe yarayan yöntemlerden biriside doğum kontrol haplarıdır. Bu haplar genel olarak hamileliği engellemek maksadı ile kullanılmaktadır. Fakat aynı zamanda işe yaradığı daha pek çok konu da vardır. İstenmeyen gebelik durumunda daha bebek oluşmaya başlamadan bunu durdurmak bu haplar sayesinde mümkün olmaktadır. Bu sayede endişe ve telaş yapmanıza da gerek kalmamış olur.

Bu hapların kullanılmış olduğu pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Genel olarak bu haplar gebeliği engellemenin yanında kadınlarda oluşan âdeti düzene sokma açısından da kullanılabilmektedir. İlk gün kanamaları çok fazla olan bayanların adet kanamalarını azaltarak ağrıyı hafifletmek içinde bu haplardan yararlanılabilmektedir. Doğum kontrol hapları aynı zamanda tüylenmeden korunmak içinde tercih edilmektedir. Bu konuda yardımcı olabilecek pek çok farklı ilaç bulunmaktadır. Bu hapların kullanımı da oldukça rahattır. Bu haplar 3 hafta kullanıp 1 hafta ara verme şeklinde kullanılmaktadır. Yani her 21 günde bir 7 gün ara vermeniz gerekmektedir. Bu günlerde şaşırma olmamasına dikkat göstermeniz gerekir. Akis takdirde ilaç beklenen etkiyi göstermeyebilir.

Doğum Kontrol Yöntemleri

Aile düzenlemesi oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden insanlar çocuk yapmaya karar vermeden düşünmeli ve ona göre hareket etmelidirler. Bakma durumları yoksa yâda o anki durumları ailelerine yeni bir birey katmaya müsait değilse doğum kontrol yöntemleri ile gebe kalmayı önlemek gerekmektedir. Bu konuda oldukça fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde istenmeyen gebeliği önleyerek aile planlamasını düzenlemiş olursunuz. Çağımızda bu konuda bilgisiz pek çok insan bulunmaktadır. Bu nedenle bu konuda oldukça fazla sıkıntı çekilmektedir. Eğer önleminizi önceden alırsanız bu konuda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmaz ve normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Gebeliğin engellemesini sağlayan yöntemlerden en uygun olanına karar vererek düzenli bir hayat sürebilirsiniz.

Oldukça fazla gebeliği engelleyecek yöntem bulunmaktadır. Erkek için kondom, bayan için kondom, spermisid fitiller, takvim yöntemi, geri çekme, diyafram, rahim içi spiral araç, doğum kontrol hapı, minipill, tüplerin bağlanması, erkek kordonlarının bağlanması, norplant, 3 aylık aşı bu yöntemlerden sadece bir kaçıdır. Bu yöntemlerin çoğunun başarı yüzdesi %90′dan fazladır. Dolayısı ile bu yöntemleri kullandığınız sürece istenmeyen gebeliğe karşı önlem almış olabilirsiniz. Bunların dışında bazı zor cerrahi yöntemlerde bulunmaktadır. Fakat bu yöntemler en basit uygulama yöntemleri olarak tanıtılmaktadır. Hatta bu yöntemlerden bazılarını evinizde kendi kendinize bile uygulamanız mümkündür. Ailenizi iyi bir şekilde yapılandırmak için bu yöntemlere başvurmak gereklidir.

İlaçların İsimleri

Doğum kontrol haplarının başarı yüzdesi neredeyse %100′dür. Dolayısı ile pek çok bayan bu hapı istenmeyen gebelik durumunda tercih etmektedir. Ayrıca bu konuda hizmet veren pek çok ilaç firması da bulunmaktadır. Bilinen en ünlü firmalar ise Lo-ovral, Lyndiol, Minulet, YASMIN, Diane 35, Ginera, Myralon, Desolett, Microgynon gibi daha ek çok firma bu konuda hizmet vermektedir. Güvenilir firmalardan alacağınız ilaçların etkisi çok daha iyi olacaktır. Bu yüzden iyi markaları kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu haplar sizin aile planlamanızı doğru şekillendirerek bir hataya düşmemeniz için gerekli olan bir tedavi yöntemi olarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca her ilacın kullanım şekilleri arasında küçük farklılıklar olabilmektedir. Bu yüzden ilaçların perspektifini iyi incelemeniz tavsiye edilmektedir.

Kaynak: http://www.saglik.me/dogum-kontrol-hapi-isimleri.html

Bu yazıda neler var?