Bebeklerde Ihlamurun Faydaları

1298c  Bebek ıhlamur çayı 250x300 Bebeklerde Ihlamurun Faydaları

Bebeklerimiz dünyaya geldikleri andan itibaren hayatımızda en önemli yere sahip olurlar. Bazı bebekler oldukça uysal ve rahat büyürken bazı bebeklerde gaz sancıları nedeni ile anne ve babalarını ağlayarak uyutmazlar. Bebeğiniz size uykusuz geceler yaşatıyor ve gaz damlaları da işe yaramıyor ise ıhlamur çayından faydalanabilirsiniz. Bebeklerde ıhlamurun faydaları bilinmekte ve doğru miktarlarda verilen ıhlamurun bebeği nasıl rahatlattığı gözlenmektedir.

  Bebeklerde ıhlamurun faydaları doktorlar tarafından da onaylanmıştır. Sindirim sisteminin iyi çalışmasına katkıda bulunan ıhlamur bebeğe verildiği zaman gaz çıkarmasını kolaylaştırır. Bebeğiniz için ıhlamur hazırlarken özellikle sadece ıhlamurun çiçeğini kullanmalı kesinlikle yapraklarını kullanmamalısınız. Bir tutam ıhlamur çiçeğini bir fincana koyarak üzerine kaynar su ekleyip on dakika kadar demlenmesini bekleyeceksiniz. İyice demlene ıhlamur çayından bebeğinize en fazla üç çay kaşığı kadar vermelisiniz.

Günde bir kaç kez bebeğinize vereceğiniz ıhlamur çayı sindirim sistemine etki ederek bebeklerin gaz sorunlarının giderilmesinde fayda sağlar. Ihlamur çiçeği aynı zamanda rahatlatıcı ve sakinleştirici bir bitki olma özelliği taşır. Bebekler bu nedenle ıhlamur çay içtikleri zaman sakinleşir ve rahatlarlar. Ihlamur çiçeğinin soğuk algınlığına da iyi geldiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Özellikle bebeğiniz altı aydan büyük ve anne sütü almıyor ise bağışıklık sistemiz anne sütü aldığı dönemdeki kadar kuvvetli değildir. Soğuk kış aylarında altı aydan büyük olan bebeğinize ıhlamur çayı vererek soğuk algınlığına karşı onu koruyabilirsiniz.

Bebeklerde ıhlamurun faydaları olduğu kadar fazla verilmesi durumunda zararları da olduğu bir gerçektir. Altı aydan küçük bebeklere günde en fazla üç defa ve üç çay kaşığı verilmeli kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Altı ay ve üzeri bebekler için günde küçük bir çay bardağı ıhlamur çayı vererek hem soğuk algınlığından korumuş hem de sakinleştirici özelliğinden yararlanmış olursunuz.

Bu yazıda neler var?